Co s bioplynovou stanicí po skončení podpory? Modernizace nebo přechod na biometan?

Publikováno
7. 5. 2024

Už příští rok se objeví první bioplynové stanice, kterým končí provozní podpora. Na tu byli jejich provozovatelé zvyklí 20 a více let. Celkově je v České republice přes 600 různých druhů bioplynových stanic, které budou muset reagovat.
Jednou z možností je nedělat nic. Spadnout do spotových cen a pokračovat v provozu dále, s mnohem nižším výnosem. Druhou možností je modernizovat, to ale nemůže každý a je nutné splnit podmínky. Modernizace je spojena s velkými investičními náklady, výhodou je ale model, který provozovatelé znají a jsou na něj zvyklí. Třetí možnost pro bioplynové stanice je flexibilní regulace výkonu kogenerační jednotky, tedy dodávat elektřinu jen v hodinách, kdy se to vyplatí.
Další možností je transformace bioplynové stanice na biometanovou. V tomto případě, je možné čerpat provozní i investiční podporu. Alternativou může být zapojení do trhu se zárukami původu, díky kterým je možné dosáhnout vyšších výnosů. To vše je ještě možné podpořit ziskem z nabízení svého výkonu kogenerační jednotky pro služby výkonové rovnováhy (SVR).
Nelze obecně říct, která možnost je ta nejlepší. Pro každou bioplynovou stanici bude výsledek jiný.

K dispozici jsme pro Vás připravili kalkulačku pro rychlý přehled vaší ekonomiky:
https://www.egubrno.cz/bps-kalkulator/