Konference Energetika 2025
Konference Energetika 2025
Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
24. a 25. září 2025 v Brně
Každoroční odborná konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě během dvou dnů propojuje energetické vize, technologie a business modely. Letošní ročník konference se bude opět konat v působivých prostorách brněnského Hotelu Passage.
Buďte její součástí i Vy!
Dovolujeme si Vás upozornit na omezenou kapacitu kongresového centra i ubytování v Hotelu Passage i v jeho blízkosti. Prosíme, rezervujte si Vaši účast na konferenci i ubytování včas. Děkujeme Vám.
O konferenci
nejvýznamnější energetická konference v ČR a SR
350 účastníků z řad top managementu a decizní sféry
29. ročník konference pod odbornou i organizační garancí EGÚ Brno
Odborný program
4 ucelené tematické bloky
diskuzní kulatý stůl
40 špičkových přednášejících a fundovaných diskutérů
5 připravených moderátorů, kteří ví, o čem mluví
Společenský program
společenský galavečer s živou hudbou
špičková gastronomie
degustace sektů a vín
night party v klubu Passage s DJ
Konferencí Energetika 2025 vás provede
Kamila Ulčová je profesionální moderátorka, lektorka kognitivně behaviorálních studií a komunikace, akreditovaná neurokoučka ICF, autorka knih. Po studiu herectví a mediální komunikace na univerzitě se přes 20 let věnovala televiznímu, rozhlasovému i veřejnému moderování v předních českých médiích jako je Český Rozhlas, Česká Televize, TV Nova, iPrima a další. V současné době moderuje především konference, kongresy, firemní a společenské eventy.
Své zkušenosti s mezilidskou komunikací propojuje s profesionálním koučinkem ve firmách i na osobních sezeních, vyučuje a školí kouče a manažery. Působí jako lektorka koučinku a komunikace na několika prestižních školách, mezi které patří Newton University, Mindset Academy, Academy Education, Attavena a další. Pravidelně vystupuje jako host z oblasti osobního rozvoje a praktické psychologie v publicistických a zpravodajských pořadech TV Nova, Českého rozhlasu nebo Frekvence 1.
Na konferenci Energetika 2025 vystoupí
Je absolventem Fakulty elektroenergetické Vysokého učení technického v Brně, kde získal v roce 2017 i doktorský titul. V energetice profesně působí od roku 1992. Prošel nejrůznějšími pozicemi v provozní i správní části Jihomoravské energetiky a následně i v nástupnické společnosti E.ON. V roce 2015 nastoupil na pozici místopředsedy představenstva společnosti E.ON Distribuce a ve stejné pozici působil i po přejmenování společnosti na EG.D. Aktuálně působí jako místopředseda představenstva EG.D Holding a je jednatelem společnosti EG.D. Do jeho působnosti spadá rozvoj a koncepce distribuční sítě, její výstavba a správa.
František Čech je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů. Během své profesní dráhy zastával klíčové finanční pozice, včetně role CFO, v mezinárodních výrobních a energetických společnostech, jako jsou RWE Transgas a Innogy Česká republika. Před příchodem do TEDOM působil jako generální ředitel společnosti Otis pro Českou republiku a Slovensko. Do své současné pozice Managing Director CZ&SK ve společnosti TEDOM nastoupil v lednu 2025.
Jaromír Čermák se od konce 90. let soustavně věnuje problematice komoditních trhů v souvislosti se systémy a metodami soutěžního obchodování. Ve společnosti FIN-servis, která organizovala první tržní prodeje elektřiny v historii české energetiky a je dlouholetým organizátorem komoditních aukcí v České republice, působí od roku 2001 jako místopředseda představenstva a konzultant pro oblast energetiky.
Část své profesní kariéry se intenzivně věnoval řízení speciálních projektů kombinujících soutěžní prodeje a nákupy energií s regulačními požadavky ÚOHS a ERÚ (virtuální elektrárna ČEZ nebo nákupy elektřiny na krytí ztrát pro ČEPS). V roce 2000 se stal členem burzovní komory Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB), kde v průběhu roku 2002 stál u zrodu první české energetické burzy a v roce 2009 inicioval otevření trhu s dodávkou elektřiny a plynu pro konečné zákazníky. V roce 2010 byl zvolen místopředsedou burzovní komory ČMKB, kde se zabývá zejména rozvojem nových burzovních trhů. Je členem Expertního týmu pro energetiku Svazu průmyslu a dopravy ČR. V současné době působí také jako místopředseda PRIAC – stálého rozhodčího soudu při Českomoravské komoditní burze Kladno, kde se podílí na činnosti energetické arbitrážní sekce.
Alexandr Černý pracuje od června 2021 v Energetickém regulačním úřadě jako nový ředitel odboru, který se zaměřuje zejména na organizaci trhu v elektroenergetice a plynárenství. Před příchodem na ERÚ působil mnoho let jako ředitel pro oblast predikcí a nákupu komodit ve společnosti ČEZ Prodej a.s., kde byl mimo jiné zodpovědný za nastavení strategie a cenotvorby komoditních produktů, portfolio management a řízení nákupu komodit, včetně nastavení predikčních modelů a systémů.
Alexandr zastupoval ČEZ Prodej v řadě pracovních skupin zabývajících se modelem trhu a regulací, mimo jiné byl členem “Customers & Retail Services Committee” Eurelectric. V letech 2020 a 2021 zastupoval obchodníky a dodavatele elektřiny v projektu Národního akčního plánu Chytré sítě zaměřeného na flexibilitu a agregaci. Dříve pracoval Alexandr jako senior konzultant a manažer ve společnostech Deloitte a KPMG. Alexandr vystudoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na CERGE-EI v Praze absolvoval doktorské studium v oboru ekonomie.
Ing. Radim Černý je absolventem Západočeské univerzity v Plzni, fakulty elektrotechnické. Svou profesní kariéru zahájil v roce 1995, kdy nastoupil do Skupiny ČEZ. V té době zastával pozici technika rozvoje sítí vysokého napětí v tehdejší společnosti Severočeská energetika, a. s. Od roku 2005 působí ve společnosti ČEZ Distribuce, a. s., kde získal mnoholeté zkušenosti na vedoucích pozicích v oblasti strategie a řízení sítí i řízení distribučních aktiv.
Na starosti měl mimo jiné projekt Asset management a sjednocení dispečerského řídicího systému. Zastával také roli ředitele úseku Provoz a aktuálně je ředitelem úseku Řízení distribuční soustavy. V roce 2012 se stal členem představenstva ČEZ Distribuce, a. s. a v únoru 2019 nastoupil na funkci místopředsedy představenstva. Zároveň je členem správní rady Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).
Lukáš Dobeš působí v energetice od roku 2002. Svou profesní dráhu spojil se společnostmi TEDOM a ČEZ Energo. Dlouhodobě se specializuje na decentralizaci, využití kogeneračních jednotek a flexibilitu s cílem zajistit zákazníkům spolehlivé a efektivní dodávky energie. V současnosti zastává pozici generálního ředitele skupiny TEDOM ESCO, která se specializuje na provozování energetických zdrojů, konzultace v energetice, dodávku komodit, agregaci flexibility a velkoobchod s energií. Od června 2024 je rovněž předsedou Sdružení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech.
Pavel Dočekal vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Svou kariéru zahájil na Ministerstvu průmyslu a obchodu a poté pracoval na různých pozicích v plynárenství. Dnes působí jako jednatel společnosti GasNet s.r.o. a vede útvar regulační a právní.
Radim Dohnal vede poradenskou společnost Capitalinked se zaměřením na fúze a akvizice. Již více než 25 let se aktivně věnuje obchodování a investování do cenných papírů, zejména do akcií a dluhopisů, ale i finančních derivátů. Pracoval v několika životních pojišťovnách, Úřadu státního dozoru v pojišťovnictví a organizátorovi trhu s cennými papíry, společnosti RM-SYSTÉM. Vedl obchod ve střední Evropě v Saxo Bank. Získal inženýrský titul na Technické univerzitě v Liberci se zaměřením na finance a pojišťovnictví.
Libor Doležal pracuje v energetickém zdroji v Plané nad Lužnicí od roku 1997. V minulosti zde byl development manažerem a později obchodně technickým ředitelem. Má rozsáhlé zkušenosti z oblasti energetiky a zároveň detailní znalost energetického zdroje v Plané nad Lužnicí, kde vedl řadu rozvojových projektů vedoucích ke zlepšení provozních výsledků podniku.
Libor je absolventem Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni v oboru Tepelné a jaderné stroje a zařízení. Absolvoval postgraduální studijní programy z oblasti managementu a marketingu na University of Humberside ve Velké Británii a na University of Virginia v USA. Svou kariéru odstartoval ve Škodě Praha, kde působil 12 let na několika pozicích včetně pozice vedoucího projektového technika nebo vedoucího výstavby 165 MW uhelné elektrárny v Soma v Turecku, kde strávil 2 roky. Rok pracoval ve společnosti Powergen, která je výrobcem elektřiny ve Velké Británii.
Absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě začínal svoji profesní kariéru v oblasti controllingu a projektového řízení ve společnosti Aral v Rakousku, Německu, Polsku a ČR, odkud již z pozice člena představenstva a generálního ředitele po prodeji společnosti Aral ČR zamířil do holdingu Unipetrol. Pod jeho vedením prošly rebrandingem stanice Benzina v České republice.
Před příchodem do společnosti ČEPS působil jako člen představenstva mateřské společnosti holdingu UNIPETROL zodpovědný za oblast rozvoje a energetiky, investiční projekty, HSSE a řízení i rafinerní produkce. Zároveň byl i členem představenstva HC VERVA Litvínov, se kterým získal v roce 2015 titul Mistra extraligy, či jednatelem společnosti UNIPETROL RPA.
Mgr. Jan Fousek je výkonným ředitelem Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, která podporuje rozvoj akumulace energie, výrobu a využití vodíku, poskytování flexibility, výstavbu infrastruktury pro elektromobily a celkově modernizaci české energetiky a průmyslu v ČR. Jan Fousek působí rovněž jako předseda představenstva Solární asociace a člen představenstva Svazu moderní energetiky. Na energetických trzích se pohybuje od roku 2007. V letech 2011-2016 byl spolumajitelem a jednatelem jednoho z největších evropských obchodníků s emisními povolenkami a elektřinou, společnosti Virtuse Energy.
Ing. Roman Heide, Ph.D., MBA je od dubna 2023 generálním ředitelem Třineckých železáren. Před nástupem do vedení firmy působil mimo jiné v manažerských pozicích ve společnostech Pilsen STEEL, Vítkovice Heavy Machinery, Sheffield Forgemaster. Absolvoval magisterské i postgraduální studium oboru materiálové inženýrství na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství VŠB–TUO. Dlouhodobě se podílí na rozvoji strategických projektů v oblasti modernizace výroby a ekologizace provozu. V čele podniku prosazuje udržitelný rozvoj a stabilitu ocelářství jako strategického segmentu českého průmyslu.
Je zakladatelem skupiny AKURAT GROUP, pod kterou spadají společnosti GENTEC CHP, Multicont Containers, aggregaat, která sídlí v Brně, ale působí už na 13 zahraničních trzích. Hlavními aktivitami skupiny jsou výroba kogeneračních jednotek, dodávky investičních celků v energetice, výroba technologických kontejnerů a agregace flexibility. Působí ve vedení sdružení COGEN Czech. Vystudoval Ekonomicko-správní fakultu na Masarykově univerzitě v Brně.
Josef Kotrba vedl do srpna 2022 tým energetického poradenství české pobočky Deloitte, kde také působil jako chairman. Jako člen úzkého vedení se věnoval práci s klíčovými klienty a vede strategické projekty v oblasti energetiky. Od roku 2010 byl řídícím partnerem Deloitte ČR a předtím vedl finanční poradenství.
V segmentu podnikových financí vedl transakce zahrnující řadu projektů pro velké národní i nadnárodní společnosti včetně transakcí v oblasti energetiky. V oblasti restrukturalizací vedl soudní i mimosoudní reorganizace velkých průmyslových podniků. Kromě toho působí jako soudní znalec ve sporech před domácími soudy i v rámci mezinárodních arbitráží. Od roku 2023 je generálním ředitelem Českého plynárenského svazu.
Mgr. Ondřej Krutílek se narodil v roce 1981 v Novém Jičíně. Vystudoval Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity, obory politologie a mezinárodní vztahy a evropská studia. V roce 2004 začal působit jako analytik legislativy EU v Centru pro studium demokracie a kultury (CDK) a jako asistent v Evropském parlamentu. Dlouhá léta působil také v soukromém sektoru (B&P Research) a think-tancích (Evropský informační projekt, Pravý břeh). Specializuje se na analýzu legislativy EU. O problematice EU rovněž příležitostně publikuje a přednáší na univerzitách a středních školách.
Mezi lety 2019 a 2024 působil jako šéf kanceláře europoslance Alexandra Vondry. Sám se stal europoslancem po volbách v červnu 2024. Hovoří anglicky a česky, rozumí německy a francouzsky. Je rozvedený a má tři syny. Ondřej Krutílek je coby iniciátor programového dokumentu ODS Silné Česko v Evropě 21. století členem programových týmů ODS pro zahraniční politiku a EU a pro životní prostředí.
Martin Ludvík do Powertica Energie přichází ze společnosti ČEZ ESCO, kde jako ředitel úseku zodpovídal od roku 2018 do března 2023 za plnění EBIDTA a veškeré provozní záležitosti spojené s dodávkou komoditních produktů a služeb B2B zákazníkům a veřejnému sektoru. V letech 2021 a 2022 také zodpovídal za úspěšný rozvoj Zelené energetiky, která pomáhá zákazníkům plnit jejich cíle v oblasti snižování emisí CO2.
Před svým angažmá ve společnosti ČEZ ESCO dlouhodobě působil ve vysokých exekutivních a statutárních pozicích zodpovědných za prodejní a procesní podporu ve společnostech ČEZ Zákaznické služby a ČEZ Prodej, kterou v roce 2005 pomáhal založit. V Powertica Energie zastává pozici generální ředitele a předsedy představenstva odpovědného za oblast financí a marketingu.
Absolvent oborů Elektroenergetika a Elektrické stroje, přístroje a pohony Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO a oboru Sociologie fakulty Sociálních studií Masarykovy univerzity; od roku 2005 zaměstnán v poradenské firmě EGÚ Brno, a. s., od 2021 ve funkci ředitele strategie. Věnuje se otázkám systémové elektroenergetiky a plynárenství, zejména problematice predikcí spotřeby elektřiny, plynu a tepla, a oblasti nových technologií.
Jiří disponuje hlubokou znalostí energetiky i její probíhající transformace. Získané zkušenosti využívá k tomu, aby se svými týmy a kolegy přetvářel energetický trh na férové, přátelské prostředí a energetika dostávala lidskou tvář. Lidskost je zároveň klíčovou hodnotou Centropolu a Jiří je přesvědčen, že mít spokojené zákazníky nestačí. Podle něj je třeba formovat zákaznické procesy, vybírat spolupracovníky a řídit firmu tak, aby se z jejích klientů stávali fanoušci.
Vystudoval ČVUT Fakultu strojní, Masarykův ústav vyšších studií a Florence School of Regulation. Od roku 2011 působil na Energetickém regulačním úřadě, přednášel na Českém Vysokém učení technickém Fakultě strojní a na České Zemědělské Univerzitě Technické fakultě. V současnosti působí jako náměstek pro řízení sekce energetiky na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a zároveň je předseda dozorčí rady ČEPS, a.s.
Luboš Pavlas je prezidentem skupiny. V říjnu 2018 byl jmenován generálním ředitelem zodpovědným za řízení, správu a strategický rozvoj skupiny Sev.en.
Svou profesní karieru v plynárenství zahájil v roce 2001 v obchodním úseku společnosti Transgas, a.s. Posléze pracoval ve společnosti RWE Transgas, a.s. v oblasti nákupu plynu z Norska. Podstatnou část své kariéry působil ve společnosti E.ON na různých pozicích zejména v oblasti nákupu plynu. Tři roky se věnoval především oblasti prodeje skladovacích kapacit ve skupině MND. Od roku 2016 pracuje ve společnosti NET4GAS, s.r.o., kde aktuálně zastává pozici ředitele pro strategii.
Je absolventem oboru elektroenergetika na Západočeské univerzitě v Plzni. V E.ONu začal pracovat už v roce 2009. Během této doby zastával řadu důležitých manažerských pozic a vedl důležité národní i mezinárodní projekty. Rok a půl také pracoval přímo v Německu pro společnost E.ON Metering a od roku 2020 byl členem vedení E.ON Distribuce. Aktuálně je členem představenstva EG.D Holding a jednatelem distribuční společnosti EG.D. Jako Chief Technology Officer se zaměřuje na digitalizaci, rozvoj IT, dispečerské řízení sítě i provoz sítí na napěťových hladinách NN, VN i VVN.
Absolvoval doktorské a magisterské studium na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze, kde se zabýval spolehlivostí a kvalitou dodávek elektřiny. Na ERÚ pracuje od roku 2008, kde naposledy zastával pozici ředitele Sekce regulatorních činností a mezinárodní spolupráce. Dříve prošel na ERÚ různými útvary a vedl Oddělení strategie a inovací, Oddělení vědy a výzkumu nebo Oddělení statistiky a sledování kvality.
Mimo pracovní činnosti na ERÚ je dále zapojen do přípravy programů a hodnocení projektů v rámci Technologické agentury ČR. V této instituci je členem poradních orgánů programů, které mají za cíl přispět k transformaci a modernizaci energetického sektoru formou projektů aplikovaného výzkumu a inovací. Rovněž je autorem řady publikací v ČR i zahraničí a členem několika odborných pracovních skupin a poradních orgánů. Dne 01.09.2024 byl jmenován členem Rady ERÚ, v prosinci pak předsedou s účinností od 01.01.2025.
Narozen 1962. Po vystudování elektrotechnické průmyslovky a ekonomiky energetiky na ČVUT pracoval nejprve ve Výstavbě elektráren ŠKODA . Od r. 1993 se v ČEZ a.s., věnoval strategii rozvoje zdrojů společnosti a po vzniku ČEPS odešel do nové společnosti, kde se podílel na vytváření nového modelu podnikání v liberalizovaném prostředí a rozvoji nových tržních mechanismů (PpS, PřS, aukce kapacit) a později tvorbě strategie společnosti. V letech 2009/2010 působil jako šéfporadce ministra průmyslu a obchodu; poté se vrátil do ČEPS.
Od Května 2012 do října 2015 byl náměstkem ministra průmyslu a obchodu pro energetiku a průmysl. Pod jeho vedením byla vypracována aktuální Státní energetická koncepce schválená vládou ČR v r. 2015 a dále navazující Národní akčních plány (Energetické úspory, Jaderná energetika, Obnovitelné zdroje, Chytré sítě) schválené vládou ČR v průběhu let 2014 a 2015. Od dubna 2016 byl 4 roky členem představenstva ČEZ Distribuce, a.s. a ředitelem úseku Řízení distribučních aktiv.
Manažer s bohatými zkušenostmi z oblasti chemického průmyslu, aktuální místopředseda správní rady Spolchemie – Spolek pro chemickou a hutní výrobu, a.s. V minulosti byl mimo jiné prezidentem Svazu chemického průmyslu ČR, generálním ředitelem Energochemica SE, CEO Syntesia, a. s. nebo CEO Fatra, a. s.
Je od roku 2010 pracovníkem Výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky, od poloviny roku 2024 na pozici ředitele. Předtím působil na Ministerstvu životního prostředí v odboru Změny klimatu a v Pražské teplárenské, a.s. v Exekutivním úseku. Vystudoval obor Ekonomika a řízení energetiky na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze a následně zde absolvoval i postgraduální studium obor Řízení a ekonomika podniku.
Stanislav Votruba působí v akciové společnosti PREdistribuce, a.s., od roku 2010. Nejprve se věnoval rozvoji sítí a od roku 2013 pracoval jako vedoucí oddělení Komunikace s CDS a Smart Grid. Od roku 2015 je vedoucím sekce Koncepce sítě. V průběhu studia spolupracoval se společnostmi z koncernu E.ON a RWE. Vystudoval univerzitu RWTH Aachen v Německu, kde získal titul M.Sc. v oboru elektroenergetika.
V představenstvu E.ON Energie, a.s. působí Jan Zápotočný od jara roku 2018. Má zde na starosti podporu a řízení obchodu, výroby a prodej zákaznických řešení. Dříve pracoval na pozici obchodního ředitele ve slovenské Telefónice O2, byl jednatelem ve společnosti ČEZ Prodej, kde odpovídal za prodej a prodejní kanály. Před příchodem do E.ONu působil tři roky jako člen představenstva ve slovenské pojišťovně NN, kde měl na starosti zejména prodej a marketing.
Místo konání konference
Lidická 23
602 00 Brno
Hotel Passage – znovuzrozená brněnská legenda! Působivý velkoměstský palác z roku 1928 od architekta Bohuslava Fuchse byl kompletně zrekonstruován a zmodernizován. V samém centru Brna na vás čeká konferenční hotel s více než stovkou designových pokojů, prvotřídní restaurací a rozsáhlým kongresovým centrem. Vše o hotelu se dozvíte zde.
Ubytování si můžete rezervovat přímo v Hotelu Passage na rezervace@hotelpassage.eu, do předmětu stačí uvést Konference Energetika 2025.
Vjezd do hotelových garáží je z ulice Mezírka 13, Brno.
Pro více informací o konferenci nás prosím kontaktujte:
Michaela Dočekalová
michaela.docekalova (@zav) egubrno.cz
+420 541 511 545